کتاب راهنمای تفکر نقادانه

اثر استوارت ام کیلی از انتشارات مینوی خرد - مترجم: کورش کامیاب-تجارت

متن معرفی: از پیش‌گفتار این ویرایش: هنگام مواجه شدن با استدلال‌های مختلف، سخت‌گیر بودن وظیفه‌ای است که پایبندی به آن برای موفقیت ما در زندگی ضرورت دارد. اگر مشکلاتی نیز پیش بیاید، واقع‌بینی حکم می‌کند که توجه به آن‌ها را پشت گوش نیندازیم. لازم است هرقدر که می‌توانیم نقادانه بیاندیشیم تا بتوانیم بهترین راه‌حل‌ها را تشخیص داده و انتخاب کنیم. این کتاب، می‌تواند ابزار مؤثری برای آموختن چنین توانایی‌هایی باشد. در آن سعی شده است موضوعات، با صراحت بیان، در حجمی اندک و با انسجامی محتوایی ارائه شوند. و بر اهمیت مهارت‌های اجتماعی‌ای که زمینه‌ساز تفکر نقادانه هستند تأکید شده است. از هر فرصتی استفاده شده تا توجه خواننده به آن ارزش‌هایی جلب شود که پیوند دهنده‌ی کسانی است که می‌خواهند نقادانه بیندیشند.
رغبت به تفکر نقادانه، برآمده از ارزش‌هایی مانند: استقلال رأی، معقول بودن، کنجکاوی، و پایبندی به باورها است. این کتاب نیز می‌خواهد مهارت‌هایی را در خواننده پرورش دهد که هرکس نقادانه مطالعه می‌کند باید آن‌ها را به‌عنوان مبنایی برای تصمیم‌های عاقلانه‌ی خود به‌کار گیرد.
-ام. نیل براون، استیوارت ام. کیلی-

شناسنامه و مشخصات ظاهری
سرشناسه: براون، ام. نیل، 1944م
عنوان: راهنمای تفکر نقادانه: پرسیدن سوال‌های به‌جا
پدیدآوران: ام. نیل براون، استوارت ام. کیلی M. Neil Browne, Stuart M. Keeley
مشخصات نشر: تهران: مینوی خرد، 1391ش
مشخصات ظاهری: 338 صفحه، 21.7در15 سانتی‌متر
شابک: 9786006220161
ترجمه از: Asking the Right Questions: A Guide to Critical Thinking, 1981
موضوع: تفکر انتقادی
شماره‌ی کتاب‌شناسی ملی: 2850038
مترجم: کورش کامیاب
ویراستار: هومن پناهنده
نوبت چاپ: اول
سال انتشار: 1392ش
شمارگان: 1100 نسخه
قیمت: 19000 تومان

فهرست
الف: یادداشت مترجم
ث: پیش‌گفتار
فصل اول: فایده‌ی پرسیدن سوال‌های به‌جا 1
فصل دوم: مسئله چیست و مدعا (=نتیجه) کدام است؟ 21
فصل سوم: دلایل استدلال کدامند؟ 37
فصل چهارم: کدام واژه‌ها یا عبارت‌ها مبهم هستند؟ 55
فصل پنجم: تضادهای ارزشی و فرض‌های ارزشی کدامند؟ 77
فصل ششم: فرض‌های توصیفی کدامند؟ 103
فصل هفتم: آیا مغالطه‌ای در کار نیست؟ 121
فصل هشتم: شواهد عرضه شده چقدر محکم هستند: شهود، تجربه‌ی شخصی، گواهی اشخاص و استناد به‌نظر مراجع؟ 151
فصل نهم: شواهد عرضه شده چقدر محکم هستند: مشاهده‌ی عینی، تحقیقات علمی، نمونه‌های موردی، و تمثیل‌ها؟ 173
فصل دهم: آیا علت‌های بدیلی در کار نیستند؟ 203
فصل یازدهم: آیا آمار عرضه شده فریب‌دهنده نیست؟ 227
فصل دوازدهم: چه اطلاعات مهمی بیان نشده است؟ 243
فصل سیزدهم: چه مدعاهای (=نتایج) معقول دیگری می‌توان مطرح کرد؟ 263
فصل چهاردهم: تمرین و مرور مطالب 281
سخن پایانی 298
نمایه 302
تبلیغات نشر مینوی خرد 306


خرید کتاب راهنمای تفکر نقادانه
جستجوی کتاب راهنمای تفکر نقادانه در گودریدز

معرفی کتاب راهنمای تفکر نقادانه از نگاه کاربران
Asking Right Questions @ شاید کتاب آموزنده ترین تفکر انتقادی Ive تا الان خوانده شود. این به 12 مرحله مفید برای ما رسیده است که ما انتخاب کنیم که آیا ما استدلال نویسندگان را قبول یا رد کنیم. از فهمیدن دلایل و نتیجه گیری ها به ابهام، فرض، اشتباهات، آمار و بسیاری موارد دیگر با نمونه های مربوطه، دفعه بعد، ما قبل از قبول آنچه که خواندیم و گوش خواهیم داد، انتقاد بیشتری خواهیم داشت. من باید این کتاب را در سال آینده بخوانم. در اینجا آخرین توصیه این کتاب است: به عنوان یک قتل عام، ما می خواهیم شما را تشویق کنیم که با مسائل کنار بیاییم. تفکر انتقادی سرگرمی استریل نیست. این یک مبنایی برای مشارکت برای اقدام در میان معقول است. باورها شگفت انگیز هستند، اما بازده آنها در رفتار بعدی ما است. پس از اینکه بهترین پاسخ به یک سوال را پیدا کردید، بر این پاسخ عمل کنید. تفکر انتقادی خود را مبنای ایجاد هویتی قرار دهید که می توانید افتخار کنید. قرار دادن آن برای کار برای خود و جامعه که در آن شما خودتان را پیدا کنید.

مشاهده لینک اصلی
وحشتناک. احتمالا ارزش خواندن اگر شما یک مکتب دبیرستانی هستید که در کلاس انگلیس هیچ استدلال بحث / رسمی انجام نداده اید، اما اگر قبلا در آن مرحله بودید، امیدوارم شما آن را نداشته باشید. من چندین فصل را خواندم که وقتی تفسیر آنها از نقطه نظر نویسندگان بسیار متفاوت بود، من فقط می توانستم آنها را اشتباه بگویم.

مشاهده لینک اصلی
این کار را انجام ندادم من واقعا احساس می کنم که من نیاز به خرید کپی خودم دارم (چک شده از کتابخانه) و از آن به عنوان یک ابزار برای تمرین در ارتباط با خواندن اطلاعات دیگر استفاده کنید. صادقانه بگویم، تحقیقات انتخاباتی یک راه عالی برای تمرین در این کتاب است. من آرزو می کردم تا قبل از آن فکر کرده بودم. من کپی خودم را برای بازگشت به این کار و از طریق کتاب کار خواهم کرد.

مشاهده لینک اصلی
احتمالا واضحترین چگونگی برخورد با اطلاعات و ارزیابی اطلاعات به طور کلی است. این کتاب باید پایه و اساس این باشد که چگونه مربیان در همه موارد به همه ی مسائل دست می یابند: با گسترش اطلاعات در اینترنت، آموزش باید بیشتر در مورد ارزیابی اطلاعات نسبت به پراکنده شدن آن باشد.

مشاهده لینک اصلی
من شخصا فکر می کنم این کتاب من را هدایت می کند که به طور انتقادی فکر کند تا استدلال روشن را بیان کند و چگونه به نتیجه گیری بر اساس حقایق، تفسیر و تحلیل عمیق یک موضوع خاص دست یابد. این کمک می کند تا ایده ها و بحث را برای ساختن استدلال ها باز کنید. واقعا تمایلی برای تیز کردن ذهن شما نیست برای محققان و دانش آموزان جوان توصیه می شود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب راهنمای تفکر نقادانه


 کتاب استراتژی رسیدن به استراتژی
 کتاب بالاتر از همه
 کتاب اثر مرکب
 کتاب هفت روز در جهان هنر
 کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد
 کتاب نمی گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد